• Ostrołęka i Okolice – moja Mała Ojczyzna (22.11.2018 r.)

    • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Ostrołęka i Okolice – moja Mała Ojczyzna (22.11.2018 r.).

     22.11.2018 r., Miejską Bibliotekę Publiczną im. Wiktora Gomulickiego w Ostrołęce odwiedzili uczniowie z naszej świetlicy szkolnej. Powitała nas😊 pani Bożena Załęska, która w dziale regionalnym  zapoznała uczniów z historią naszego miasta. Przeczytała ciekawe opowiadanie Jerzego Kijowskiego pt.:,,Zosia i Karol”. Uczniowie otrzymali kolorowanki z motywem herbu Ostrołęki. W czytelni dzieci zapoznały się z kroniką Ostrołęki. Na koniec pani Bożena w dziale mobilnym przygotowała dzieciom kreatywne quizy podsumowujące cel naszego spotkania.

     Serdecznie dziękujemy pani Bożenie Załęskiej za przygotowanie dla nas ciekawych zajęć. Już umówiliśmy się na kolejne spotkanie z książką…😊

      

                                                      Opiekun: Justyna Tyszka, Karolina Zbiczyńska.

   • W dalszym ciągu w klimacie pierniczkowym...
    • W dalszym ciągu w klimacie pierniczkowym...

    • .Przepis na pierniczki

      

     Składniki na około 100 sztuk:

     • 550 g mąki pszennej (+ odrobina więcej do podsypywania lub kiedy ciasto jest zbyt kleiste)
     • 300 g miodu (z miodem sztucznym pierniczki zmiękną szybciej, niż z prawdziwym)
     • 100 g cukru pudru
     • 120 g masła/margaryny
     • 1 jajko
     • 2 łyżeczki sody oczyszczonej
     • 30 - 40 g przyprawy do piernika (lub mniej, jeśli przyprawa jest mocna, dobrej jakości)
     • kakao (niekoniecznie, tylko dla koloru, tym razem dałam 2 łyżeczki)

     Miód i masło podgrzać w garnuszku, do rozpuszczenia się masła i miodu, przestudzić. Dodać pozostałe składniki i wyrobić lub zmiksować. Jeśli ciasto będzie zbyt miękkie, schłodzić (będzie się lepiej wałkowało).

     Wałkować na stolnicy na grubość 2 - 3 mm lekko podsypując mąką (grubsze pierniczki są bardziej miękkie po upieczeniu). Wykrawać pierniczki o dowolnych kształtach i przekładać na blachę wyłożoną papierem do pieczenia.

     Pierniczki z otworkiem do przewlekania - otworek należy zrobić przed pieczeniem (np. słomką do napojów).

     Pierniczki z witrażykami - również przed upieczeniem w dużym pierniczku wykrawać mniejszy otworek, nasypać do niego pokrusznych landrynek (z górką) i piec na macie teflonowej, ściągając z blachy dopiero po ostygnięciu.

     Piec około 8 - 10 minut w temperaturze 180ºC, jeśli z witrażykami 11 - 12 minut w temperaturze 150ºC.

      

     Uwagi do pieczenia pierników:

     • Pierniki mogą być różnej wielkości, jednak nie większe niż 8x8 cm
     • Pierniczki będą spełniały funkcję ozdobną, więc nie jest konieczne użycie miodu naturalnego. Można użyć miodu sztucznego (ze względu na oszczędność)
     • Dziurkę w pierniku (na zawieszkę) należy wyciąć przed pieczeniem przy pomocy np. słomki do napojów o większej średnicy (przy pieczeniu ciasto pęcznieje i dziurka się zmniejsza)
     • Pierniki należy przynieść w  pudełku po butach lub kartonie ( nie muszą być zwracane!!!),  które powinny być opisane :

     (imiona i nazwiska osób, które je piekły,  klasa oraz ilość). To będzie bardzo ważne przy wyborze uczniów na finał akcji.

     • Nauczyciele, do których należy przynosić pierniki:

     klasy o-3 szkoły podstawowej:     wychowawca klasy

     klasy 4-8 i 3 klasy gimnazjum :  Rusłana Tkaczuk, Renata Zwierz-Brzostek

      

    • Akcja społeczna „PIERNIKI ZA UŚMIECH” 2018 6. edycja „Czym skorupka za młodu...”

    • Na początku grudnia nasza szkoła wypełnia się aromatem korzennych przypraw, miodu i wanilii. Uczniowie z poświęceniem i niekłamaną radością pieką  i dekorują pierniczki,  pakują je w tysiące małych torebek.   

     W Święta to nie choinka i bogato nakryty stół są najważniejsze, lecz drugi człowiek, poświęcenie czasu, życzliwość i radość. Nawet najmniejsza bezinteresowna rzecz zrobiona dla innych jest cegiełką, która buduje lepszy świat. Warto zrobić coś, nie oczekując niczego w zamian, bo ofiarowane dobro powraca.

      

     Właśnie dlatego uczniowie bezinteresownie poświęcają swój wolny czas, by dać coś od siebie innym. Ani na chwilę nie opuszcza ich jednak entuzjazm i przekonanie, że naprawdę warto….

     Tuż przed  Świętami  Bożego Narodzenia dzieci w niecodzienny sposób składają życzenia mieszkańcom Ostrołęki, wręczając własnoręcznie upieczone i ozdobione pierniczki na choinkę w zamian za…. Uśmiech:)

     Pierniczki symbolizują dobroć, bezinteresowność oraz życzliwość, których tak bardzo brakuje w świecie. Dzielenie się z innymi sprawia nam nieopisaną radość, a uśmiech na twarzy obdarowanych jest największą nagrodą za trudy przygotowań.

     Akcja spotyka się z życzliwym odbiorem  ze strony mieszkańców miasta

     Już dziś zachęcamy wszystkich do wzięcia  w niej udziału

      

     Kochani Rodzice! Wesprzyjcie nas, prosimy, w działaniach i pozwólcie swoim dzieciom zrealizować się świątecznie  w kuchni

     A tak było rok temu:

      

    • Dzień Życzliwości w SP nr 5 (21.11.2018 r.)

    • 21 listopada obchodzony jest jako „Światowy dzień życzliwości i Pozdrowień” nazywany również Dniem Uśmiechu. Pomysł tego święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Jego oryginalna nazwa brzmi „Word Hello Day”

     Dwaj bracia Brian i Michael McCormak w 1973r. postanowili zareagować na wydarzenia wojny „Jom Kippur” (konflikt izraelsko – egipski). Chcieli oni pokazać światu, że walka i zawiść szkodzą, nie budują. Inicjatywa życzliwości miała za zadanie przekonać rządzących do rozwiązywania problemów w sposób pokojowy a niezbrojny.

     Przesłanie akcji jest proste – BĄDŹMY ŻYCZLIWI CODZIENNIE, A NIE TYLKO OD ŚWIĘTA.

     Przypomnienie ludziom iż tylko życzliwość, uśmiech i dobre słowo mogą stać się podstawą zbudowania dobrych relacji między ludzkich na całym świecie.

     Warto w tym dniu uczynić chociaż drobny gest życzliwości w stronę drugiego człowieka.

     W naszej szkole „Drużyna Życzliwości” w składzie Julii Bożomańskiej, Emilii Waśkiewicz, Wiktorii Denkiewicz, Cezarego Szczubełka oraz pani psycholog Kamili Abramczyk, roznosiła karteczki z miłym słowem oraz cukierki. Korytarz szkolny został ozdobiony plakatami, na parterze pojawiło się „Drzewko życzliwości” na którym uczniowie napisali miłe słowa i życzenia.

     Wszyscy dużo się uśmiechali i dobrze bawili.. Oby takich życzliwych dni było więcej:)

   • Odpowiedzi i wyjaśnienia dot. rekrutacji do szkół ponadpostawowych i ponadgimnazjalnych
    • Odpowiedzi i wyjaśnienia dot. rekrutacji do szkół ponadpostawowych i ponadgimnazjalnych

    • w związku z pytaniami, jakie zostały zadane przez rodziców podczas spotkania w Szkole Podstawowej nr 1 w Ostrołęce w dniu 14 listopada 2018 r.  na temat rekrutacji do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych, przesyłam odpowiedzi i wyjaśnienia. Jednocześnie proszę o przekazanie załączonej informacji do wszystkich rodziców uczniów klas VIII szkoły podstawowej i klas III gimnazjum, za pośrednictwem np. e-dziennika lub podczas zebrań z rodzicami.

     1. Do ilu typów szkół może uczeń złożyć wniosek o przyjęcie ?

     Na podstawie art. 156 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 996 ze zm.) – wniosek może być złożony do nie więcej niż trzech wybranych typów publicznych szkół, chyba że organ prowadzący dopuści możliwość składania wniosku do więcej niż trzech wybranych typów publicznych szkół. We wniosku określa się kolejność wybranych typów publicznych szkół w porządku od najbardziej do najmniej preferowanych.

      

     2. Czy wniosek o przyjęcie do szkoły można składać przez Internet ?

     Na podstawie art. 130 ust. 7 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 996 ze zm.) – postępowanie rekrutacyjne może być prowadzone z wykorzystaniem systemów informatycznych.

      

     3. Czy dyrektorzy szkół sami ustalają ilość klas dla gimnazjalistów i ósmoklasistów?

     Ilość klas dla absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych w poszczególnych szkołach ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych ustala organ prowadzący szkołę – art. 10. ust. 1. pkt 1. – Organ prowadzący szkołę lub placówkę odpowiada za jej działalność. Do zadań organu prowadzącego szkołę lub placówkę należy w szczególności zapewnienie warunków działania szkoły lub placówki, w tym bezpiecznych i higienicznych warunków nauki, wychowania i opieki.